Tematem niniejszego opracowania są dzieje czasopism popularnonaukowych wydawanych na ziemiach polskich od XVIII wieku do 1939 roku. Początkową datę wyznacza rok 1758, kiedy to ukazał się pierwszy polski periodyk popularnonaukowy „Nowe Wiadomości Ekonomiczne i Uczone”. Badany zbiór objął 128 tytułów zróżnicowanych zarówno formalnie, jak i treściowo.
Redaktorom „Gazety Gdańskiej” do 1914 r. wytoczono łącznie 30 procesów, w wyniku których musieli zapłacić 2430 marek grzywny i skazani zostali na rok, 8 miesięcy i 3 tygodnie więzienia. Przed sądem stawało 15 redaktorów odpowiedzialnych pisma. Najczęściej karani byli Józef Konstanty Palędzki i Stanisław Wentowski.
Marta Hirschprung (1903–1942?) ― urodzona w Krakowie dziennikarka, literatka, tłumaczka, wydawczyni pisma dla dzieci „Okienko na Świat”. Parała się działalnością publicystyczną przez całe życie. Najważniejszym tematem artykułu jest ustalenie nieznanych faktów z jej biogramu oraz opisanie jej pracy redakcyjnej na łamach „Gazety Żydowskiej” w latach 1940–1942, szczególnie zaś — prowadzonego przez nią dodatku dla dzieci „Naszej Gazetki”/ „Gazetka dla Dzieci i Młodzieży” (1940–1941).
Celem artykułu jest ukazanie tematyki niemieckiej na łamach polskiej prasy lokalnej, na przykładzie wydawanych w Siedlcach w latach trzydziestych XX w. pism: „Gazeta Podlaska”, „Nowa Gazeta Podlaska”, „Głos Podlaski”, „Ziemia Siedlecka”, „Wiadomości Diecezjalne Podlaskie” i „Życie Podlasia”.
W niniejszym artykule została podjęta próba zanalizowania komentarzy, jakie w 2005 r. były publikowane w polskiej prasie w kontekście moskiewskich obchodów 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wspomniane wydarzenia wzbudziły nad Wisłą dużo kontrowersji, stając się punktem wyjścia do rozważań między innymi na temat perspektyw stosunków polsko-rosyjskich, strategicznych celów polityki rosyjskiej na arenie międzynarodowej, polskiej polityki wschodniej oraz polityki historycznej jako jednego z instrumentów realizacji celów państwa.
Redaktor naczelna: Grażyna Wrona
Redaktor honorowy: Jerzy Jarowiecki
Redaktor wersji elektronicznej: Władysław M. Kolasa
Redaktor odpowiedzialny i sekretarz redakcji: Michał Rogoż
Sekretarz techniczny rady naukowej: Ewa Wójcik
Kolegium redakcyjne:
Grażyna Wrona
Jerzy Jarowiecki
Michał Rogoż
Władysław M. Kolasa
Krzysztof Woźniakowski
Łukasz T. Sroka
Ewa Wójcik
Rada naukowa
Adina Bar-El (Nir-Israel, Israel),
Grażyna Gzella (Toruń, Poland),
Lars Jockheck (Hamburg, Germany),
Kazimierz Karolczak (Kraków, Poland),
Urszula Kolberova (Ostrava, Czech Republic),
Lidiya Lazurko (Drohobycz, Ukraine),
Susanne Marten-Finnis (Portsmouth, United Kingdom),
Tomasz Mielczarek (Kielce, Poland),
Jerzy Myśliński (Warszawa, Poland),
Grzegorz Nieć (Kraków, Poland),
Myroslav M. Romaniuk (Lwów, Ukraine),
Andrzej Romanow (Gdańsk, Poland),
Bogusław Skowronek (Kraków, Poland),
Irena Socha (Katowice, Poland),
Vitalij Telvak (Drohobycz, Ukraine),
Jiří Trávníček (Brno, Czech Republic),
Mariusz Wołos (Kraków, Poland).
Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN
Instytut Nauk o Informacji
ul. Podchorążych 2/356
30-084 Kraków
e-mail: rocznikp@up.krakow.pl